czwartek, 28 marca 2013

Od rapera do milionera

Dzisiejszy post będzie o modzie w wydaniu męskim, a ściślej mówiąc o amerykańskich hip-hopowcach. Przeczytałam niedawno artykuł o tym, jak zmieniał się ich styl ubierania przez kilkanaście lat i to mnie zainspirowało do napisania posta na ten temat. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest fanem tego gatunku muzyki, ale naprawdę warto się przyglądnąć temu zagadnieniu od strony która nas interesuje, czyli mody rzecz jasna.

Lata 70. to początek pierwszych zespołów i ich charakterystycznego wyglądu, na który składały się kardigany, golfy i cekiny. Lata 80. to początek tzw. fashion statement, główny element stroju to sneakersy bez sznurówek. Obowiązkowe są złote łańcuchy, ubrania są bardziej sportowe - dresy, czapka Kangol i Adidas Superstar.


Potem była grupa Beastie Boys, którzy nosili sie nadal na luzie i na sportowo, ale za to w dopasowanych jeansach. W teledyskach występują w skórzanych kurtkach i czapkach z daszkiem. Nosili tampki do garniturów.





W połowie lat 90. pojawił się Notorious B.I.G., który uwielbiał Versacego. W tekstach piosenek poza nim pojawiał się tez Tommy Hilfiger i Ralph Lauren. Puff Daddy oraz 2Pac pierwsi pojawili się w garniakach pilnując jednak, by krój spodni był luźny. Notorious chodził w garniturach szytych na miarę najczęściej od swojego ulubionego projektanta.

Moda hiphopowa na najwyzszym poziomie zaczęła się od Puffa Daddy'ego, który załozył własną markę Sean John oferującą linię dopasowanych garniturów i strojów casualowych.


P.D. w latach 90.





j
i w 2000 roku z Anną Wintour

Jay-Z  posiada własną markę Roc- A-Wear, która sprzedaje wszystko począwszy od skarpetek na futrach kończąc. Patrząc na niego widzimy jak zmieniał się jego styl:



Kanye West, który kariere zaczynał w różowych polówkach, swetrach w kratę i prostych jeansach, dziś ma swoja własną marke KWEST i znany jest z przepychu.




Podsumowując: dziś w pierwszych rzędach na  pokazach mody zobaczyć można hiphopowców i  nikogo to nie dziwi. Wręcz przeciwnie - sam Alexander Wang inspiracje czerpie z ich środowiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz